Odskočení z mistráku v Ústí se rozhodně vyplatilo. Tomáš využil nízké konkurence a na Tovačově vyhrál závod na 15km. Tím se dostal do čela celkového pořadí poháru v dálkovém plavání. V neděli přidal ještě pár osobáčků na mistráku a na své nejlepší trati 1500 VZ se probojoval do elitní desítky.

Po náročných soustředěních si Tomáš na krajských přeborech dorostu zaplaval spoustu osobáčků. Časy ještě nebyly optimální, ale posun dopředu už byl znatelný. Škoda jen těch tří bramborových umístění. Za tu snahu si to alespoň jednu bednu zasloužilo.

Tomáš si mezi dvěma náročnými soustředěními odskočil na Jarní cenu Prahy, kde dokázal ze 6 startů vylovit 4 pěkné osobáčky. Na víc to tentokráte nestačilo, ale poctivá práce v tréninku by měla najít své zúročení v pozdější době.

Na prsařský trojboj v Plzni se Tom dokázal velmi dobře připravit a zaplaval kvalitní časy a parádní osobáčky. Spolu s bráchou obsadili v prsařské štafetě pěkné 2. místo.

Po sobotní lize se Tomášovi na dálce nedařilo a ve druhé polovině závodu nestačil na své soupeře a obsadil v kategorii mladšího dorostu 7. místo.

Již samotná účast na společném mistráku s dospělými byla pro Toma úspěchem. Trochu překvapivě se mu dařilo více na kratších tratích. Možná se již projevila únava z dlouhé sezony. Nyní přichází zasloužený odpočinek.

Tomáš dal přednost před krnovským finále dálkového poháru krajskému přeboru dorostu a dospělých na Kladně. Asi to bylo dobré rozhodnutí, protože několik osobáků by mohlo znamenat klidnější cestu na dorostenecké MČR v Plzni.

Plzeňské sprinty zastihly Tomáše konečně v pohodě dle představ trenéra, rodičů i jeho samého. Ze sedmi startů 6 osobních rekordů a pořádných. Pravděpodobně i klid z hlediska kvalifikace na MČR dorostu. Na nadcházejícím SMC je potřeba zapracovat na fyzičce, která hlavně ke konci závodů ještě trochu chyběla a snad bude za měsíc na vrchol sezóny závodník připraven.

Tomáš na Velké ceně Prahy prokázal zlepšení rychlosti a 4 osobáky z 5 startů jsou toho důkazem. Bohužel na hlavní disciplíně 400K se svému času nedokázal ani přiblížit a už druhý start za sebou na delší tratě poukazuje na nějaký problém s vytrvalostí. Na tu se bude nyní muset zaměřit trénink.

Na Pastvinách si Tom dal na rozplavání závod na 3km a skončil druhý za bráchou a v hlavním závodě na 10km skončil opět na velmi slušném 6 místě. To byl také letos poslední dlouhý závod pro Tomáše.

Tomáš se snažil připravit na mistrovskou 20 poctivě. V sobotu překvapil třetím místem na 1 km a pěkně svižně odplaval i svůj úsek ve štafetě. V neděli v hlavním závodě se stále držel na čele své skupiny a až do 10 km bojoval velmi nadějně o stupně vítězů. Bohužel po polovině závodu ho žaludeční nevolnost nepustila do dalších bojů a svůj závod musel vzdát.

Tomáš podal v poslední době standardní, to je dobrý výkon a celkové 6. místo bylo v Havířově zaslouženou odměnou za předvedenou snahu.

Po týdenním tréninku jako sparing Tomáš doplaval na 5 místě v závodě na 10km a v následné jedničce dokonce na třetím místě. Jen tak dál Tome.

Vltavický závod po týdenní pauze od plavání, vyplněné mnoha kilometry na kole v horách, přinesl Tomovi další důležité body. Po oba dny se na trati 5 + 10 km držel s nejlepšími a své hlavní soupeře porážel. Konečně se začíná snižovat ztráta z počátku sezony. Snad to na tu bednu ještě letos vyjde.

Na jablonecké přehradě využil Tomáš neúčasti reprezentantů a maximálně zabodoval. Celkové druhé místo na desítce a čtvrté v následné pětce se řadí v jeho bodech hodně vysoko. Tyto body usadili Tomáše snad definitivně do první desítky absolutního pořadí. Jen v těch juniorech je potřeba ještě zabojovat.

Tomáš si v poklidu odplaval na Hlučíně oba své závody na 10 a 5 km. Na své hlavní soupeře opět lehce ztratil, ale stále se posunuje do celkové první desítky absolutního pořadí.

Tomáš se ve studené vodě ve Vltavě chystal útočit, ale sám se nemohl dostat do správného tempa. Přesto je celkově 10 místo pěkným umístěním.

Tomáš předvedl na Seči konečně výkon na dlouhé trati podle představ. V závodě nebyl pasivní, plaval ve velkém balíku, ale přitom byl u všeho důležitého. A hlavně závěrečný finiš, kdy všechny své soupeře z početné skupiny nechal za sebou vypadal opravdu pěkně.

Tomáš má prosazení mezi dospělou elitu výrazně těžší, než před dvěma lety Matěj. V Ejpovické devítce nejprve doplaval 13. na pět km a po sólo závodě na 3km místo teamu přidal jedenácté místo na 1km. V celkovém součtu to znamenalo 5. místo v mladším dorostu a absolutně 16. místo.

Závod v Tomášově provedení na dospělém mistrovství se dá považovat za účast. Poslední místo na 1500K není sice nic hezkého, ale jen probojovat se na tyto závody je v 15 letech úspěch.

Tomášův premiérový start na 15 km trati nedopadl dobře. Po prodělané nemoci start nezvládl a závod nedokončil.

První ostrý start Tomáše za dorostence v dálkovém plavání na otevřené vodě a hned mistrovský titul v mladším dorostu na 5km. První 3 plavci se vešli do 2,5 sekundy při Tomášově čase 1:01:4,2. Tome paráda!

Tak na Praze 2013 se Tomáš konečně dočkal. Patnáctka se povedla a krásný čas za 18:15 znamená kvalifikaci na Mistrovství republiky dorostu a také splněný limit SCM.

V Pardubicích po pěkném, ale přeci jen malém zlepšení na 200M přišlo vystřízlivění. 800K měl být útokem na čas 400, ale výtuh přišel už po 200. A odpolední 1500 to bylo utrpení nejen pro Tomáše, ale i pro trenéra. Snad týdení pobyt ve Strakonicích na SCM dodá více sil.

V Plzni na poháru se už Tomáš začal vzpamatovávat po nemoci a časy byly opět o něco lepší. První 200M na dlouhém bazénu byl v pěkném čase a vyžádal si rovnou reprízu za 14 dní v Pardubicích.

Bohužel po parádním vystoupení na dálce přišla nemoc a první závody po nemoci se nesly ve smyslu hledání ztraceného času. Snad je osobák na 50 motýl se povedl. Jinak zapomenout a příště složit reparát. Blíží se dorostenecký mistrák a stále není dost kvalitní výkon pro kvalifikaci.

První dálkoplavecký start za dorost a hned zimní MČR na 5 km. Navíc osobák o skoro 6 minut! Parádní vystoupení a nečekaný čas pod 63 minut znamenal 6 místo v mladším dorostu a celkově 16 mezi muži. Škoda jen, že dorost už se neplave na ročníky jako žáci. Poprvé by to totiž znamenalo druhé místo v ročníku 1998. Tak snad příští rok, ale hlavně v létě venku. Super spokojenost.

Jarní cena Prahy, to jsou největší závody v ČR pro mládež. Tomáš se snažil podvědomě šetřit na nedělní závody, tak to nebylo úplně ono. Přesto si dokázal ve většině startů zaplavat osobáčky.

Tomáš zaplaval v Plzni střídavě. Velmi dobře krátké tratě, slušně střední a naopak ta nejdelší nevyšla. Ale v plném tréninku nelze očekávat zázraky. Ukázalo se, že rychlost je celkem dobrá a na vytrvalosti se bude muset ještě zapracovat.

Na kraulařském víceboji v Lounech se Tomáš zlepšil ve všech 4 disciplínách, které se plavaly. Celkové 6 místo je rozhodně úspěchem, jellikož jako nejmladší dorostenec závodí mezi muži teprve prvním rokem. Škoda jen dvou 4. míst, ale na medaili bylo daleko.

Tomáš KOZUBEK se svými výkony podílel na postupu "A"družstva mužů do finále soutěže družstev.