Matěj se narodil 11. května 1996 v Praze. Při dětském poznávání různých sportů postupně vyzkoušel atletiku, judo a v roce 2007 se začal věnovat plavání. Nastoupil do sportovní plavecké třídy TJ Bohemians Praha na základní škole. V 11 letech, ještě na konci letní sezony si poprvé zkouší závod v dálkovém plavání.
        Hned v roce 2008 ovládá v kategorii mladšího žactva Český pohár v dálkovém plavání. V následujících dvou letech vítězí i mezi staršími žáky a přidává titul Mistra ČR na 5km. Úspěšně skládá přijímací zkoušky a přestupuje na 6 ti leté gymnázium. V roce 2011 přechází do kategorie mladšího dorostu a začíná závodit s muži. Suverénně opanuje svoji kategorii, přidává tituly MČR na 10 a 20km. V jednom z posledních závodů sezóny na 20km při mistrovství republiky končí na 4. místě mezi muži a při mezinárodní premiéře na mistrovství Kypru končí 2 v závodě na 10km. V celkovém pořadí českého poháru končí na senzačním druhém místě.
         V roce 2012 pokračuje ve svých výkonech i přes výrazné zhoršení projevujícího se astmatu. Opět jednoznačně ovládá kategorii mladšího dorostu v poháru, i když v celkovém pořadí obsazuje „až“ 3. místo. Získává tituly na 5, 10 i 20km. Stává se reprezentantem a na Evropském poháru v holandském Hoornu obsazuje mezi juniory vynikající 3. místo. V září překonal letité české rekordy mladšího dorostu na 15, 20 a 25km. K velkému zlepšení dochází i v bazénu kde ve finále MČR obsazuje v závodech na 800 a 1500 metrů 4. a 5. místo.